07. 04. 2010

Pro státní úvěrovou pojišťovnu EGAP je v současné době jednou
z hlavních priorit uspokojení rapidně rostoucí poptávky českých exportérů po pojištěném financování.

Přistupujeme proto, ve spolupráci s bankami, ke krokům vedoucím
ke zrychlení a k posílení transparentnosti průběhu zpracování pojistných rozhodnutí a návazně uzavírání pojistných smluv.

Poptávka po pojištění se státní podporou rok od roku výrazně roste, a to jak ze strany exportérů, tak i bank, které jejich vývozní projekty financují.
V loňském roce pojistil EGAP rekordních 62 miliard korun vývozních úvěrů, bankovních záruk a investic v zahraničí a výhled do příštích let napovídá,
že by tento rekord mohl být brzy překonán.
Je to tím, že stále více exportérů hledá uplatnění i na trzích mimo Evropskou unii a také tím, že čeští exportéři v posledních několika letech v řadě případů „vyrostli“ ze subdodavatelů zahraničních firem do rolí hlavních dodavatelů velkých investičních celků. Svým dílem k tomu přispěl i EGAP, jako součást komplexní státní podpory exportu.

Státní podpora exportu je standardním nástrojem, používaným ke stimulaci ekonomiky ve všech vyspělých zemích. Patří mezi nejúčinnější protikrizové a prorůstové nástroje s velmi rychlou návratností vložených prostředků,
což lze dokumentovat i na příkladu EGAP, který až dosud obdržel dotace ze státního rozpočtu do pojistných fondů v celkové výši 5,6 mld. Kč.
Aniž by z těchto dotací bylo cokoliv utraceno, neboť slouží především ke splnění požadavků na kapitálovou přiměřenost, umožnily ke dnešku pojistit vývozní úvěry v celkové hodnotě přesahující 400 miliard korun.
To znamená, že každá jedna koruna ze státního rozpočtu, použitá jako vklad do pojistných fondů, podpořila více než 70krát vyšší hodnotu vývozních úvěrů. Národohospodářský dopad je však díky multiplikačnímu efektu pojištění se státní podporou ještě vyšší, neboť pojistka EGAP kryje zpravidla pouze část hodnoty vývozního kontraktu, a tak celková hodnota vývozu podpořeného pojištěním je výrazně vyšší než hodnota uzavřených pojistných smluv.

EGAP dnes svými pojistnými produkty pokrývá kompletní spektrum potřeb vývozců i jejich financujících bank. Nabídka se za 18 let od založení EGAP průběžně rozšiřovala a dnes obsahuje, kromě pojištění vývozních dodavatelských a odběratelských úvěrů, což jsou typické produkty státních úvěrových pojišťoven, také pojištění úvěrů na předexportní financování výroby a nově i na předexportní financování komercializace výsledků vědy a výzkumu, pojištění investic českých podnikatelů v zahraničí a rovněž úvěrů na jejich financování a také pojištění záruk vystavovaných bankami za české vývozce. EGAP tak svým pojištěním kryje celou škálu rizik, s nimiž se vývozce setkává při přípravě a realizaci vývozního kontraktu.

Nyní je tedy čas zaměřit se, jak již bylo řečeno v úvodu, na rychlost procesu pojišťování a jeho transparentnost pro banky i exportéry. První důležité kroky v tomto směru už EGAP udělal. Pro zkvalitnění vnitřních řídících procesů vyčlenil z obchodního úseku a posílil útvar analýzy pojišťovaných rizik a vybudoval zcela nový systém pro trvalou identifikaci, měření, monitorování a řízení rizik, která na sebe od bank a vývozců přebírá. To by však samo o sobě nestačilo. Rozhodující totiž bude změna ve spolupráci s klienty. Zatím se až příliš často stává, že vývozce poměrně dlouho a složitě vyjednává s bankou o exportním úvěru a teprve až když se dohodnou, obrátí se na EGAP se žádostí o pojištění. V takové fázi už nezřídka bývá exportér v časové tísni a očekává, že když už se s bankou konečně na všem domluvil, bude pojištění jenom takovou formalitou, vyřízenou málem na počkání. Ale tak tomu není a ani nemůže být. Tím, kdo na sebe v konečném důsledku přebírá téměř celé riziko, že zahraniční dlužník jednoho dne přestane splácet úvěr, za který od našeho exportéra nakoupil zboží nebo služby, je EGAP. Přístup EGAP k analýze a zajišťování úvěrových rizik proto nesmí být v žádném případě formální. Jinak by totiž mohl velmi brzy vyčerpat své pojistné fondy na výplaty pojistných plnění a musel přestat pojišťovat se všemi negativními dopady nejen na přímé vývozce, ale i na širokou síť jejich domácích subdodavatelů. Analýza jednotlivých obchodních případů, kterých EGAP ročně pojistí okolo tří set, musí být velmi důkladná a podrobná a jako taková vyžaduje odpovídající podklady a čas a rozhodně ji nelze nahradit analýzou bankovní. Proto bude nyní prakticky u všech vývozních projektů nezbytné, aby vývozce vstoupil do kontaktu s EGAP ihned, jakmile se ukáže, že bez pojištění se státní podporou to nepůjde. Jednak se mnohem dříve dozví, co všechno po něm bude EGAP vyžadovat, jednak umožní, aby paralelně s bankovní analýzou mohla probíhat analýza projektu z pohledu pojišťovny. Všichni zúčastnění tak budou mít více času k důkladné přípravě, která je základem budoucího obchodního úspěchu, ubude zbytečných nedorozumění a stresových situací i pokusů zachránit všechno na poslední chvíli politickou přímluvou. Vypadá to vše jednoduše, ale praxe je zatím ideálu hodně vzdálená. Čím více se mu však bude blížit, tím lépe pro český export.

Ing. Karel Pleva
předseda představenstva
a generální ředitel EGAP

Aktuality

16. 12. 2024

Tisková zpráva Exportér roku 2024

ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže

Praha, 16. prosince 2024Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., která zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého vývozce za rok 2023. Slavnostní ceremoniál proběhl dnes v prostorách Rezidence primátora hl. m. Prahy, kde byly oceněny firmy s největším objemem exportu, největším meziročním nárůstem i nejvyšším počtem exportních destinací.

Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček ve svém úvodním projevu zdůraznil strategický význam tuzemských exportérů pro ekonomiku, především v kontextu současné debaty o konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v současných turbulencích na globálních trzích.

„Čeští exportéři jsou klíčovým tahounem naší ekonomiky a zaslouží si naši podporu. Právě díky nim zůstává Česká republika konkurenceschopná i v náročných mezinárodních podmínkách. Tato soutěž není jen oceněním jejich úspěchů, ale také připomínkou toho, jak důležité je vytvářet českým podnikům podmínky pro jejich další rozvoj,“ řekl Zdeněk Zajíček.

Společnost ŠKODA AUTO zvítězila díky rekordnímu exportu za rok 2023 v hodnotě 521 miliard korun. Na druhém místě se umístil koncern Agrofert, který vyvezl zboží v hodnotě více než 126 miliard korun, a třetí příčku obsadil Foxconn CZ Group s exportem přes 125 miliard korun.

V kategorii největšího meziročního nárůstu exportu byla oceněna zbrojařská společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s., jejíž vývoz mezi lety 2022 a 2023 vzrostl o 137,88 %. Mezi středně velkými exportéry (objem vývozu 100–500 milionů korun) zvítězila společnost AXIS a.s. s nárůstem o 86,53 %. Na druhém místě se umístila Pražská strojírna a.s. s nárůstem exportu o 52,15 %, a třetí příčku obsadila firma J4 s.r.o., která navýšila svůj vývoz o 47,45 %.

V kategorii firem s největším počtem exportních destinací získala první místo firma CommScope Czech Republic, která své produkty dodává do 115 zemí světa. Na druhé příčce pak skončila Česká zbrojovka a.s., která vyváží do 96 zemí, a třetí příčku obsadila automobilka ŠKODA AUTO, jejíž výrobky směřují na pětadevadesát národních trhů světa.

Soutěž tradičně také vyzdvihla nejlepší exportní transakce podpořené státem. V hodnocení České exportní banky (ČEB) zvítězila firma ŠKODA TRANSPORTATION GROUP, která zaujala svými inovativními řešeními pro veřejnou dopravu. V hodnocení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se na první příčce umístila firma BEDNAR FMT s.r.o., jejíž zemědělské stroje našly uplatnění i v náročných podmínkách na Ukrajině.

V hodnocení společnosti Dun & Bradstreet byla oceněna firma ALENSA s.r.o. za svou stabilitu a dynamiku růstu na mezinárodních trzích.

O soutěži Exportér roku

Soutěž Exportér roku, pořádaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání, oceňuje úspěchy českých vývozců již třicet let. Jubilejnímu ročníku poskytli svou záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Významná podpora přišla také od zástupců resortů průmyslu, zahraničí, obrany a místního rozvoje.

Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

Nejlepší české exportní firmy

Nejvěrnější účastník zahraničních misí:

  • Applifting, s.r.o.

Největší počet exportních destinací:

  • 1. místo: CommScope Czech Republic s.r.o. (115 zemí)
  • 2. místo: Česká zbrojovka a.s. (96 zemí)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (95 zemí)

Cena Dun & Bradstreet:

  • ALENSA, s.r.o. – oceněna za svou stabilitu a dynamický růst na mezinárodních trzích.

Cena EGAP:

  • Bednar FMT s.r.o. – za významnou exportní transakci zajištěnou v rámci Fondu Ukrajina.

Cena ČEB:

  • ŠKODA TRANSPORTATION GROUP – za exportní projekty v oblasti veřejné dopravy.

Střední exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: AXIS a.s. (86,53 % růst)
  • 2. místo: Pražská strojírna a.s. (52,15 % růst)
  • 3. místo: J4 s.r.o. (47,45 % růst)

Velcí exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s. (137,88 % růst)
  • 2. místo: Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. (57,35 % růst)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (29,86 % růst)

Velcí exportéři – objem exportu 2023:

  • 1. místo: ŠKODA AUTO a.s. (521 mld. Kč)
  • 2. místo: AGROFERT, a.s. (126 mld. Kč)
  • 3. místo: FOXCONN CZ Group (125 mld. Kč)


Kontaktní osoba:
Jan Sotona
tiskový mluvčí

777 723 593, sotona@komora.cz

Výsledky ER 2024

Výsledky ke stažení zde.

13. 11. 2024

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2024

Termín pro přihlášení do 30. ročníku soutěže Exportér roku 2024 je prodloužen do středy 20.11.2024.