12. 11. 2010

Vývozu má začít více pomáhat „obchodní diplomacie“

Na listopadové exportní konference se hovořilo o státní podpoře i financování

V polovině prosince bude Kaiserštejnský palác hostit nejlepší exportéry České republiky, kteří již pošestnácté budou oceňování v soutěži Exportér roku. Za léta, kdy se tato soutěž koná, si vydobyla prestižní postavení, což dokládají svojí účastí na slavnostním vyhlášení vítězů i představitelé vlády. Pro úplnost dodejme, že soutěž pořádají Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR, záštitu nad soutěží má Hospodářská komora ČR.
V posledních letech přicházeli pořadatelé při organizaci soutěže v jednotlivých ročnících s novinkami. Nejprve přibyla kategorie Střední exportér, později přibyly ceny pro nejlepší exportéry v jednotlivých krajích a zvláštní cena Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR. Novinku přichystali pořadatelé soutěže i letos – zhruba měsíc před slavnostním vyhlášením vítězů a předáváním pohárů uspořádali jako součást soutěže Exportní konferenci. Pořádalo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a soutěží Exportér roku.

O státní podpoře i financích

Samotná konference byla rozčleněna do dvou bloků. V prvním z nich hovořili ředitel odboru podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Zdeněk Vališ a prezident HK ČR Petr Kužel o exportní strategii ČR a předseda Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR Zdeněk Somr o rozhodčím řízení v zahraničním obchodě.
Druhý blok představoval diskusní témata a hovořilo se v něm především o financování exportu. Náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol hovořil o státní podpoře exportu, náměstek generálního ředitele ČEB Miloslav Kubišta o státní podpoře financování exportu a o komerčních možnostech financování zahraničního obchodu hovořili Miloš Večeřa, předseda Pracovní skupiny pro exportní financování České bankovní asociace, a zástupci komerčních bank. Samozřejmě došlo i na poznatky a dotazy přítomných představitelů různých firem.

Nová Exportní strategie

O úvod se postaral prezident Hospodářské komory ČR, který uvedl, že vedle problematiky fotovoltaiky je pro HK ČR v současnosti jedním z nejdůležitějších témat nová exportní strategie. Nadnesl otázky, na něž čeští exportéři očekávají od státu odpovědi, a především konkrétní činy.
Vystoupení ředitele odboru podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Zdeňka Vališe lze zhruba rozdělit do tří tematických částí – v první stručně shrnul současný stav podpory exportu ze strany státu, v druhé hovořil o právě končícím období stávající exportní strategie, která byla vytyčena na léta 2006–2007 a ve třetí, publikem asi nejočekávanější, o nové exportní strategii na léta 2011–2015 (v době konání konference práce na ní se blížily k vrcholu).
Když hovořil o současném stavu, poukázal na tři hlavní problémy, které státní podporu exportu ovlivňují. Jsou to meziresortní dvojkolejnost (kompetence jsou rozděleny mezi ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu), ale také resortní dvojkolejnost (OEÚ, CzechTrade, CzechInvest) a nejednotnost řízení a financování. Právě tyto tři oblasti lze označit za slabiny při realizaci Exportní strategie 2006–2010.

Co se podařilo splnit

Hlavní cíle, které si tato strategie vytkla, ale byly splněny – vývoz na hlavu přesáhl stanovenou hranici 10 000 amerických dolarů (na čemž se ale podílelo i posílení české koruny), zahraničně obchodní bilance v těchto letech dosahovala aktivní saldo. Vzrostl objem financování, resp. pojišťování exportu se státní podporou, vzrostl podíl malých a středních firem na českém exportu, byly schváleny legislativní změny ve prospěch exportu. Je rovněž třeba si uvědomit, že uprostřed zmiňovaného období došlo k zásadním změnám podmínek, než byly v době, kdy byla exportní strategie zpracovávána – došlo k celosvětové finanční a hospodářské krizi.
Podařilo se realizovat projekty, o nichž bylo rozhodnuto při přijímání exportní strategie na léta 2006–2010. Patří sem například vytvoření zelené linky pro exportéry (dosud na ní bylo vzneseno přes 8000 dotazů), Exportní akademie a České rady pro obchod a investice, a zmínit je třeba i využití fondů EU v systému podpory exportu.

Priority nové strategie

Vedle již tří zmíněných problematických bodů poukazovali exportéři na některé slabiny české exportní strategie ve srovnání s jinými hospodářsky vyspělými státy. V první řadě to je nedostatečná tzv. obchodní diplomacie (což je důsledkem zejména zmíněné meziresortní dvojkolejnosti). Na připomínky podnikatelské sféry by právě měla nyní reagovat nová Exportní strategie 2011–2015. Právě ona, podle slov Zdeňka Vališe, by měla reagovat na jinou poptávku podnikatelské sféry při podpoře exportu (požadavky na jednotné řešení podpory exportu), měla by zakotvit intenzivnější spolupráci s podnikatelskou sférou a měla by rovněž reagovat na odeznívající důsledky dopadů hospodářské krize (kdy byly tlaky na úspory a racionalizaci). Důležitost Exportní strategie 2011–2015 má posílit i to, že po připomínkovém řízení je předkládána vládě a její schválená konečná podoba by měla být závazkem vlády („dosluhující“ Exportní strategie byl pouze „vládě pro informaci“). Nová Exportní strategie 2011–2015 má pět hlavních priorit:

  • zefektivnění systému podpory exportu,
  • odstranění duality a založení jednotné sítě,
  • optimalizaci zdrojů a proexportních aktivit,
  • působení na klíčových trzích,
  • zacílení na trhy a obory s exportním potenciálem (prioritní země, země zvláštního významu, země EU).

Strategie na následující léta má obsahovat nový model podpory v zahraničí, kdy by mělo dojít ke standardizaci zahraniční sítě, aby lépe vyhovovala potřebám podnikatelů. Důležitým efektem dosavadních jednání o tom, jak zlepšit podporu českého exportu, je dohoda mezi MZV a MPO o tom, že obchodní rady na českých zastupitelských úřadech bude řídit MPO. Objevuje se rovněž požadavek, aby rovněž velvyslanci při svém působení v zahraničí více přihlíželi k ekonomických zájmům českých exportů a v zorném úhlu jejich pracovních náplní i zájmů nebyly jen politické a diplomatické otázky, ale rovněž otázky ekonomické. V souvislosti s novou strategií se také hovoří o vypracování manuálů pro export do jednotlivých zemí, aby obchodní rada nemusel poskytovat tyto základní informace a více se zaměřil a také více času vynaložil na konkrétní pomoc.

Nástroje k dosažení cílů

Zdeněk Vališ vyjmenoval rovněž sedm hlavních nástrojů k plnění Exportní strategie 2011–2015. Jsou to:

  • exportní financování (synergie mezi státním a privátním, smíšené financování),
  • zakázky a poptávky v zahraničí (více příležitostí, účast v tendrech),
  • informační podpora (vzdělávání a internacionalizace, projekt manuál českého exportéra),
  • prezentace a propagace (v zahraničí, tuzemsku, v regionech), využití fondů Evropské unie do roku 2013,
  • obchodní politika a přístup na trh (liberalizace, diverzifikace oborové/teritoriální, priority, zpětná vazba),
  • komerční návaznost výzkumu, vývoje a inovací (větší provázanost státních a soukromých prostředků)
  • průmyslová dimenze ZRS.

V nové Exportní strategii má být zdůrazněna rovněž podpora vývozu malých a středních firem. Má být rovněž zpracována „mapa“ exportních příležitostí, která má pomoci soustředit se na exportní a růstový potenciál vytipovaných jednotlivých zemí. Státní podpora by se rovněž měla zaměřit na ty obory, které mají vyšší přidanou hodnotu. Z konkrétních plánů, které by měly být součástí realizace nové Exportní strategie 2011–2015 lze uvést i záměr vydávat časopis pro exportéry, který bude přinášet užitečné rady, různé přehledy, postupy apod. Konkrétní podobu má i plán propagace – počítá obdobně jako v minulosti s podporou při účasti na vybraných veletrzích a výstavách a s pořádáním prezentačních akcí v zahraničí, ale rovněž i s prezentačními akcemi v tuzemsku (pořádání incomingových misí a „inkubátorů“). Další konkrétním projektem je „Export v regionech“. Ten vychází z toho, že všechny instituce pro podporu exportu sídlí v Praze, což je pro mimopražské vývozce omezující. Je tedy potřebné, aby pracovníci státních proexportních institucí vyjížděli za nimi.
V diskuzi k této problematice pak mimo jiné zaznělo, že je žádoucí podpora dvojího druhu: zaprvé pro firmy, které již mají zkušenosti a potřebují podporu pro průnik na trh, zadruhé pak pro ty, které s exportem začínají a teprve sbírají informace jak vývoz profinancovat – pro ty je pomocí například proškolení lidí pro spolupráci s EGAP, ČEB ad. Zazněly rovněž názory, že je potřeba posílit zdroje EGAP a ČOB.

napsal: Zdeněk Kubín

Aktuality

16. 12. 2024

Tisková zpráva Exportér roku 2024

ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže

Praha, 16. prosince 2024Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., která zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého vývozce za rok 2023. Slavnostní ceremoniál proběhl dnes v prostorách Rezidence primátora hl. m. Prahy, kde byly oceněny firmy s největším objemem exportu, největším meziročním nárůstem i nejvyšším počtem exportních destinací.

Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček ve svém úvodním projevu zdůraznil strategický význam tuzemských exportérů pro ekonomiku, především v kontextu současné debaty o konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v současných turbulencích na globálních trzích.

„Čeští exportéři jsou klíčovým tahounem naší ekonomiky a zaslouží si naši podporu. Právě díky nim zůstává Česká republika konkurenceschopná i v náročných mezinárodních podmínkách. Tato soutěž není jen oceněním jejich úspěchů, ale také připomínkou toho, jak důležité je vytvářet českým podnikům podmínky pro jejich další rozvoj,“ řekl Zdeněk Zajíček.

Společnost ŠKODA AUTO zvítězila díky rekordnímu exportu za rok 2023 v hodnotě 521 miliard korun. Na druhém místě se umístil koncern Agrofert, který vyvezl zboží v hodnotě více než 126 miliard korun, a třetí příčku obsadil Foxconn CZ Group s exportem přes 125 miliard korun.

V kategorii největšího meziročního nárůstu exportu byla oceněna zbrojařská společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s., jejíž vývoz mezi lety 2022 a 2023 vzrostl o 137,88 %. Mezi středně velkými exportéry (objem vývozu 100–500 milionů korun) zvítězila společnost AXIS a.s. s nárůstem o 86,53 %. Na druhém místě se umístila Pražská strojírna a.s. s nárůstem exportu o 52,15 %, a třetí příčku obsadila firma J4 s.r.o., která navýšila svůj vývoz o 47,45 %.

V kategorii firem s největším počtem exportních destinací získala první místo firma CommScope Czech Republic, která své produkty dodává do 115 zemí světa. Na druhé příčce pak skončila Česká zbrojovka a.s., která vyváží do 96 zemí, a třetí příčku obsadila automobilka ŠKODA AUTO, jejíž výrobky směřují na pětadevadesát národních trhů světa.

Soutěž tradičně také vyzdvihla nejlepší exportní transakce podpořené státem. V hodnocení České exportní banky (ČEB) zvítězila firma ŠKODA TRANSPORTATION GROUP, která zaujala svými inovativními řešeními pro veřejnou dopravu. V hodnocení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se na první příčce umístila firma BEDNAR FMT s.r.o., jejíž zemědělské stroje našly uplatnění i v náročných podmínkách na Ukrajině.

V hodnocení společnosti Dun & Bradstreet byla oceněna firma ALENSA s.r.o. za svou stabilitu a dynamiku růstu na mezinárodních trzích.

O soutěži Exportér roku

Soutěž Exportér roku, pořádaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání, oceňuje úspěchy českých vývozců již třicet let. Jubilejnímu ročníku poskytli svou záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Významná podpora přišla také od zástupců resortů průmyslu, zahraničí, obrany a místního rozvoje.

Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

Nejlepší české exportní firmy

Nejvěrnější účastník zahraničních misí:

  • Applifting, s.r.o.

Největší počet exportních destinací:

  • 1. místo: CommScope Czech Republic s.r.o. (115 zemí)
  • 2. místo: Česká zbrojovka a.s. (96 zemí)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (95 zemí)

Cena Dun & Bradstreet:

  • ALENSA, s.r.o. – oceněna za svou stabilitu a dynamický růst na mezinárodních trzích.

Cena EGAP:

  • Bednar FMT s.r.o. – za významnou exportní transakci zajištěnou v rámci Fondu Ukrajina.

Cena ČEB:

  • ŠKODA TRANSPORTATION GROUP – za exportní projekty v oblasti veřejné dopravy.

Střední exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: AXIS a.s. (86,53 % růst)
  • 2. místo: Pražská strojírna a.s. (52,15 % růst)
  • 3. místo: J4 s.r.o. (47,45 % růst)

Velcí exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s. (137,88 % růst)
  • 2. místo: Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. (57,35 % růst)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (29,86 % růst)

Velcí exportéři – objem exportu 2023:

  • 1. místo: ŠKODA AUTO a.s. (521 mld. Kč)
  • 2. místo: AGROFERT, a.s. (126 mld. Kč)
  • 3. místo: FOXCONN CZ Group (125 mld. Kč)


Kontaktní osoba:
Jan Sotona
tiskový mluvčí

777 723 593, sotona@komora.cz

Výsledky ER 2024

Výsledky ke stažení zde.

13. 11. 2024

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2024

Termín pro přihlášení do 30. ročníku soutěže Exportér roku 2024 je prodloužen do středy 20.11.2024.