16. 12. 2010

Poháry pro nejlepší exportéry

Nejlepší čeští vývozci v prosinci převzali z rukou předsedy vlády Petra Nečase, předsedy Senátu PČR Milana Štecha, předsedkyně Poslanecké sněmovny PCŘ Miroslavy Němcové a prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela poháry, jimiž jsou oceňováni vítězové

Předehra: Exportní konference

Soutěž se konala již pošestnácté. Letos pořadatelé přichystali jednu novinku – zhruba měsíc před slavnostním vyhlášením vítězů uspořádali jako součást soutěže Exportní konferenci. Pořádalo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a soutěží Exportér roku.
Samotná konference byla rozčleněna do dvou bloků. V prvním z nich hovořili ředitel odboru podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Zdeněk Vališ a prezident HK ČR Petr Kužel o exportní strategii ČR a předseda Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR Zdeněk Somr o rozhodčím řízení v zahraničním obchodě. Druhý blok představoval diskusní témata a hovořilo se v něm především o financování exportu.

O úvod se postaral prezident Hospodářské komory ČR, který uvedl, že vedle problematiky fotovoltaiky je pro HK ČR v současnosti jedním z nejdůležitějších témat nová exportní strategie. Nadnesl otázky, na něž čeští exportéři očekávají od státu odpovědi, a především konkrétní činy. Zdeněk Vališ z MPO stručně shrnul současný stav podpory exportu ze strany státu a hovořil o práci na nové exportní strategii na léta 2011–2015. Když hovořil o současném stavu, poukázal na tři hlavní problémy, které státní podporu exportu ovlivňují. Jsou to meziresortní dvojkolejnost (kompetence jsou rozděleny mezi ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu), ale také resortní dvojkolejnost (OEÚ, CzechTrade, CzechInvest) a nejednotnost řízení a financování. Právě tyto tři oblasti lze označit za slabiny při realizaci Exportní strategie 2006–2010.

O tom, že stát se v současnosti novými úkoly v podpoře exportu zabývá, potvrdil i seminář k problematice ekonomické diplomacie, který zhruba 14 dní po konferenci uspořádal zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Ve vystoupeních na semináři zaznělo, že českou ekonomickou diplomacii čekají změny a mezi ministerstvy a vládními agenturami se musí vymezit pravomoci a odstranit různá zdvojení. Účastníci semináře se shodli, že je nutné vytvořit síť zahraničních zastoupení, která by pomáhala podnikatelům. Současná činnost úřadů ekonomické diplomacie není podle zástupců podnikatelské sféry pružná a je uzavřená. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel na semináři upozornil, že je třeba se bavit nejen o tom, jaká bude ekonomická diplomacie v letech 2011 až 2015, ale je potřeba bavit se o dlouhodobém horizontu, vytvořit dlouhodobou strategii.

Kdo vyhrál

Vraťme se ale k Exportérovi roku. Soutěž má několik kategorií – pro velké exportéry s objemem vývozu nad 500 milionů korun jsou čtyři kategorie, další jsou pro střední exportéry (objem vývozu 100–500 mil. Kč), nejlepší exportér kraje a samostatnou cenu uděluje Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl výrobky a služby do největšího počtu zemí.

Kategorie velkých exportérů měly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2009:

  1. Škoda auto,
  2. Siemens Group Česká republika,
  3. Panasonic AVC Network Czech.;

kategorie objem exportu 2009:

  1. Škoda Auto,
  2. FOXCONN CZ,
  3. Panasonic AVC Network Czech;

kategorie nárůst exportu 1993–2009:

  1. Mitas,
  2. Siemens Group Česká republika,
  3. Barum Continental;

kategorie Nárůst exportu 2008–2009:

  1. Hella Autotechnik,
  2. VEBA, textilní závody,
  3. Selier&Bellot;

kategorie střední exportéři – nárůst exportu 2008–2009:

  1. Macco Organiques,
  2. J4,
  3. Pacovské strojírny – Trading.

Cenu Rozhodčího soudu

  1. Andrew Telecommunications,
  2. Škoda Auto,
  3. Česká zbrojovka.

Nejlepšími exportéry v krajích byly:

  • Robert Bosch (Jihočeský),
  • Andrew Telecommunications. (Jihomoravský),
  • VEBA, textilní závody (Královéhradecký),
  • Lucas Varity (Liberecký),
  • Moravia Steel (Moravskoslezský),
  • Hella Autotechnik (Olomoucký),
  • FOXCONN CZ (Pardubický),
  • Panasonic AVC Network Czech (Plzeňský),
  • Siemens Group Česká republika (Praha),
  • Škoda Auto (Středočeský),
  • Sandvik Chomutov Precision Tubes. (Ústecký),
  • Bosch Diesel (Vysočina),
  • Barum Continental (Zlínský)

Zdeněk Kubín

Aktuality

16. 12. 2024

Tisková zpráva Exportér roku 2024

ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže

Praha, 16. prosince 2024Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., která zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého vývozce za rok 2023. Slavnostní ceremoniál proběhl dnes v prostorách Rezidence primátora hl. m. Prahy, kde byly oceněny firmy s největším objemem exportu, největším meziročním nárůstem i nejvyšším počtem exportních destinací.

Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček ve svém úvodním projevu zdůraznil strategický význam tuzemských exportérů pro ekonomiku, především v kontextu současné debaty o konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v současných turbulencích na globálních trzích.

„Čeští exportéři jsou klíčovým tahounem naší ekonomiky a zaslouží si naši podporu. Právě díky nim zůstává Česká republika konkurenceschopná i v náročných mezinárodních podmínkách. Tato soutěž není jen oceněním jejich úspěchů, ale také připomínkou toho, jak důležité je vytvářet českým podnikům podmínky pro jejich další rozvoj,“ řekl Zdeněk Zajíček.

Společnost ŠKODA AUTO zvítězila díky rekordnímu exportu za rok 2023 v hodnotě 521 miliard korun. Na druhém místě se umístil koncern Agrofert, který vyvezl zboží v hodnotě více než 126 miliard korun, a třetí příčku obsadil Foxconn CZ Group s exportem přes 125 miliard korun.

V kategorii největšího meziročního nárůstu exportu byla oceněna zbrojařská společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s., jejíž vývoz mezi lety 2022 a 2023 vzrostl o 137,88 %. Mezi středně velkými exportéry (objem vývozu 100–500 milionů korun) zvítězila společnost AXIS a.s. s nárůstem o 86,53 %. Na druhém místě se umístila Pražská strojírna a.s. s nárůstem exportu o 52,15 %, a třetí příčku obsadila firma J4 s.r.o., která navýšila svůj vývoz o 47,45 %.

V kategorii firem s největším počtem exportních destinací získala první místo firma CommScope Czech Republic, která své produkty dodává do 115 zemí světa. Na druhé příčce pak skončila Česká zbrojovka a.s., která vyváží do 96 zemí, a třetí příčku obsadila automobilka ŠKODA AUTO, jejíž výrobky směřují na pětadevadesát národních trhů světa.

Soutěž tradičně také vyzdvihla nejlepší exportní transakce podpořené státem. V hodnocení České exportní banky (ČEB) zvítězila firma ŠKODA TRANSPORTATION GROUP, která zaujala svými inovativními řešeními pro veřejnou dopravu. V hodnocení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se na první příčce umístila firma BEDNAR FMT s.r.o., jejíž zemědělské stroje našly uplatnění i v náročných podmínkách na Ukrajině.

V hodnocení společnosti Dun & Bradstreet byla oceněna firma ALENSA s.r.o. za svou stabilitu a dynamiku růstu na mezinárodních trzích.

O soutěži Exportér roku

Soutěž Exportér roku, pořádaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání, oceňuje úspěchy českých vývozců již třicet let. Jubilejnímu ročníku poskytli svou záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Významná podpora přišla také od zástupců resortů průmyslu, zahraničí, obrany a místního rozvoje.

Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

Nejlepší české exportní firmy

Nejvěrnější účastník zahraničních misí:

  • Applifting, s.r.o.

Největší počet exportních destinací:

  • 1. místo: CommScope Czech Republic s.r.o. (115 zemí)
  • 2. místo: Česká zbrojovka a.s. (96 zemí)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (95 zemí)

Cena Dun & Bradstreet:

  • ALENSA, s.r.o. – oceněna za svou stabilitu a dynamický růst na mezinárodních trzích.

Cena EGAP:

  • Bednar FMT s.r.o. – za významnou exportní transakci zajištěnou v rámci Fondu Ukrajina.

Cena ČEB:

  • ŠKODA TRANSPORTATION GROUP – za exportní projekty v oblasti veřejné dopravy.

Střední exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: AXIS a.s. (86,53 % růst)
  • 2. místo: Pražská strojírna a.s. (52,15 % růst)
  • 3. místo: J4 s.r.o. (47,45 % růst)

Velcí exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s. (137,88 % růst)
  • 2. místo: Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. (57,35 % růst)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (29,86 % růst)

Velcí exportéři – objem exportu 2023:

  • 1. místo: ŠKODA AUTO a.s. (521 mld. Kč)
  • 2. místo: AGROFERT, a.s. (126 mld. Kč)
  • 3. místo: FOXCONN CZ Group (125 mld. Kč)


Kontaktní osoba:
Jan Sotona
tiskový mluvčí

777 723 593, sotona@komora.cz

Výsledky ER 2024

Výsledky ke stažení zde.

13. 11. 2024

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2024

Termín pro přihlášení do 30. ročníku soutěže Exportér roku 2024 je prodloužen do středy 20.11.2024.