04. 06. 2014

Tisková zpráva – Snížení kurzové nejistoty i návrat na osvědčené trhy

Praha, 4.června 2014 – Za účasti ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka proběhla dnes v kongresovém sále HK ČR Exportní konference, která je jednou z doprovodných akcí soutěže Exportér roku. „Kurz koruny vůči euru se stabilizoval mírně nad úrovní (jednostranného) kurzového závazku ČNB, který získal silnou kredibilitu“ řekl mimo jiné zúčastněným exportérům viceguvernér Vladimír Tomšík. V rámci půlročního zhodnocení intervencí ČNB dále viceguvernér Tomšík pokračuje: „Implikovaná volatilita kurzu se podstatně snížila. Potvrzuje se tak, že ČNB svým opatřením výrazně snížila kurzovou nejistotu (přinejmenším) pro letošní rok.“ Celá prezentace je již ke stažení na webových stránkách ČNB.

Po vystoupení viceguvernéra Tomšíka následovala vystoupení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy, kteří se ve svých vystoupeních zaměřili na lepší mezirezortní spolupráci v oblasti podpory exportu. Ministr zdůraznil, že současná vláda je více proevropsky zaměřená a zmínil předpokládaný termín zavedení eura kolem roku 2020 v závislosti na postupném plnění konvergenčních kriterií. Spolu s náměstkem Tlapou se shodli na návratu k podpoře exportu na osvědčené trhy českých exportérů, jakými jsou například Rusko a Čína.

Za úspěšné exportéry vystoupil na konferenci Jiří Myšák, člen představenstva VEBA textilní závody a.s., který v zajímavé prezentaci seznámil přítomné se zkušenostmi a.s. VEBA na africkém teritoriu, kam velmi úspěšně exportují již řadu let. Na zkušenosti úspěšného exportéra navázal generální ředitel EGAP, a.s. Jan Procházka a ředitel odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petr Križan, kteří praktické zkušenosti doplnili o možnosti státní podpory nejen na afrických trzích.

Účastnici konference z řad úspěšných exportérů dále kladně hodnotili i vystoupení Jany Ševčíkové a Jana Bureše z ČSOB, Michala Řičaře ze společnosti Bisnode, Jana Topinky, partnera advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, stejně jako tajemnice Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR MarieMoravcové.


Kontakt pro média:
Ing. Petr Havrda
havrda(at)strednistav.cz

Aktuality

12. 12. 2023

Tisková zpráva Exportér roku 2023

Celou tiskovou zprávu a výsledky naleznete zde.

01. 11. 2023

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2023

Termín pro přihlášení do 29. ročníku soutěže Exportér roku 2023 je prodloužen do středy 15.11.2023.