12. 12. 2016

TISKOVÁ ZPRÁVA – Exportéři převzali ocenění z rukou ministra průmyslu a obcho

Praha, 12. prosince 2016 – Již po dvaadvacáté zazněla sálem Kaiserštejnského paláce v Praze jména nejlepších českých exportérů.

Úspěšní exportéři převzali ocenění z rukou ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy a dalších představitelů veřejné sféry.

Soutěž Exportér roku pořádají Střední podnikatelský stav, z.s. a Asociace k podpoře podnikání v ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Hlavním partnerem soutěže byl Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, ČSOB, advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, Česká exportní banka a EGAP.

Soutěž Exportér roku má již od svého počátku vysokou prestiž. Dokládá to i fakt, že od prvního ročníku přebírají nejlepší exportéři poháry pro vítěze z rukou nejvyšších představitelů státu, kteří tímto symbolicky uznávají význam exportérů pro českou ekonomiku. Uznání však nepatří pouze vítězům jednotlivých kategorií, ale všem exportérům neboť oni se prosazují v globální konkurenci a zvyšují tak prestiž České republiky ve světě. „Hodnota exportu dvacítky nejlepších se za posledních pět let zvýšila o 40%. I to je svědectvím o tom, že exportéři jsou motorem naší ekonomiky,“ dodává Zdeněk Somr, předseda Středního podnikatelského stavu a hlavní organizátor soutěže.

A kdo tedy 22. ročník Exportéra roku vyhrál?

V kategoriích velkých exportérů (nad 500 mil. Kč exportu) byly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2015:
1.ŠKODA AUTO a.s.,
2. FOXCONN CZ s.r.o.,
3. AGROFERT, a.s.

Kategorie objem exportu 2015:
1. ŠKODA AUTO a.s.,
2. FOXCONN CZ s.r.o.,
3. AGROFERT, a.s.

Kategorie nárůst exportu 1993–2015:
1. AGC Automotive Czech a.s.,
2. Iveco Czech Republic, a.s.,
3. SIEMENS GROUP Česká republika

Kategorie nárůst exportu 2014–2015:
1. CHEMOPROJECT NITROGEN a.s.,
2. HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o.,
3. KOMA MODULAR s.r.o.

Kategorie Střední exportér roku (100–500 mil. Kč exportu) – Cena advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners – nárůst exportu 2014–2015:
1. 2N Telekomunikace a.s.,
2. BUZULUK a.s.,
3. IMCoPharma a.s.

Cenu Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl v roce 2015 výrobky a služby do největšího počtu zemí (exportér s objemem exportu v roce 2015 nad 100 milionů korun) získala společnost CommScope Czech Republic s.r.o.,
2. místo patří 2N Telekomunikace a.s,
3. skončila ŠKODA AUTO, a.s.

Cena ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí měla dvě kategorie: Exportéři s objemem exportu 50–500 mil., v níž byly:
1. 2N Telekomunikace a.s.,
2. Fenix Trading s.r.o.,
3. PACOVSKÉ STROJÍRNY, a.s.,
a kategorie exportéři s objemem exportu nad 500 mil., v níž první místa obsadily:
1. CommScope Czech Republic s.r.o.,
2. Česká zbrojovka a.s.,
3. SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o.

„Jsme rádi, že jsme i v letošním roce měli možnost být partnery ceny za rozvoj nových exportních teritorií. Hledaní nových exportních trhů vnímáme jako velkou výzvu pro české vývozce a jsme připraveni jim v tom plně napomoci – ať už prostřednictvím různých forem financovaní nebo přes odborné poradentství.“ dodává k nově vytvořené ceně Jan Nývlt, ředitel Exportního a strukturovaného financování obchodu ČSOB.

Titul Exportér roku kraje získaly:
Jihočeský kraj – ROBERT BOSCH spol s r.o.,
Jihomoravský – FEI Czech Republic s.r.o.,
Karlovarský – WITTE Nejdek, spol. s r.o.,
Královéhradecký – Federal-Mogul Friction Products a.s.,
Liberecký – TRW Automotive Czech s.r.o.,
Moravskoslezský – MORAVIA STEEL a.s.,
Olomoucký – HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o.,
Pardubický – FOXCONN CZ s.r.o.,
Plzeňský – Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o.,
Praha – AGROFERT, a.s.,
Středočeský – ŠKODA AUTO a.s.,
Ústecký – AGC Automotive Czech a.s.,
Vysočina – BOSCH DIESEL s.r.o.,
Zlínský – Česká zbrojovka a.s.

Již páty ročník měla letos soutěž Exportér roku další samostatnou kategorii, a to „Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode“, v níž hodnotila české firmy s největším meziročním nárůstem exportu podle vlastní, mezinárodně uznávané, metodiky Top Rating poradenská společnost Bisnode. Nejúspěšnějšími českými exportéry s nárůstem objemu exportu v roce 2014 nad 500 mil. Kč jsou podle hodnocení Top Rating od Bisnode společnosti 1. CHEMOPROJECT NITROGEN a.s., 2. HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o., 3. KOMA MODULAR s.r.o., 4. Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., 5. Sellier&Bellot a.s.

V soutěži byla rovněž předána cena ČEB a EGAP – kategorie Nejlepší exportní transakce podpořená státem (pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 mil. Kč podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo prostřednictvím pojištění EGAP). Ocenění za nejlepší státem podpořenou exportní transakci získaly Doosan Škoda Power , a.s., UNIS, a.s., ZVU Engineering a.s.

Podrobný popis kategorií a soutěžních kritérií a kompletní výsledková listina je k dispozici na webových stránkách soutěže www.exporterroku.com.

Kontakt pro média:
Ing. Petr Šlapák
slapak(at)exporterroku.com
603 364 828
www.exporterroku.com

Aktuality

12. 12. 2023

Tisková zpráva Exportér roku 2023

Celou tiskovou zprávu a výsledky naleznete zde.

01. 11. 2023

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2023

Termín pro přihlášení do 29. ročníku soutěže Exportér roku 2023 je prodloužen do středy 15.11.2023.