Partneři

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s.

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP) poskytuje úvěrové pojištění se státní podporou. Pomáhá českým exportérům, investorům a jejich bankám v případech, kdy pro rizika spojená s vývozem nebo zahraniční investicí nenajdou pojištění na trhu.

Takové situace mohou nastat především u vývozu velkých investičních celků, energetických, strojních a technologických zařízení či dopravních staveb a investic na úvěr se splatností delší než dva roky. Už tak vysoké riziko se zpravidla ještě zvyšuje tím, že poskytnutý úvěr dlužník splácí v zemi s vyšší mírou teritoriálního rizika.

Státní podpora prostřednictvím úvěrového pojištění spočívá právě v možnosti tržně nepojistitelné rizika pojistit a umožnit tak realizaci jinak po všech stránkách kvalitně připravených vývozních projektů. Je to standardní prorůstový i protikrizový nástroj s velmi rychlou návratností vložených prostředků, používaný ke stimulaci ekonomiky ve všech vyspělých zemích.

EGAP svou činností plní roli tzv. ECA (Export Credit Agency). Řídí se souborem pravidel OECD a EU omezujících státní podporu exportu jen na produkty a teritoria, v nichž komerční úvěrové pojišťovny nemají zájem působit – tedy především na střednědobé a dlouhodobé exportní úvěry a na riziková teritoria. Tato pravidla rovněž zajišťují, že si vývozci z jednotlivých zemí nemohou konkurovat rozsahem státní podpory, ale výlučně kvalitou a cenou zboží a služeb.

EGAP dnes svými pojistnými produkty pokrývá kompletní spektrum potřeb vývozců i jejich financujících bank. Nabídka se během 25 let od založení EGAP průběžně rozšiřovala. Dnes obsahuje, kromě pojištění vývozních dodavatelských a odběratelských úvěrů, také pojištění úvěrů na předexportní financování výroby a nově i na předexportní financování komercializace výsledků vědy a výzkumu.

EGAP nabízí i pojištění investic českých podnikatelů v zahraničí a rovněž úvěrů na jejich financování a také pojištění záruk vystavovaných bankami za české vývozce. Vývozci se mohou rovněž pojistit proti tzv. výrobnímu riziku – tedy situaci, kdy jim odběratel jednostranně vypoví smlouvu už v během rozjeté výroby.

EGAP kryje celou škálu rizik, s nimiž se vývozce setkává při přípravě a realizaci vývozního kontraktu.

Speciálně upravené pojistné produkty pak EGAP nabízí pro klienty z řad malých a středních podniků. Ty jsou sestaveny tak, aby vývozce z řad MSP mohl uzavřít pojistnou smlouvu co nejrychleji a bez zbytečného papírování.

Pojištění se státní podporou je pro vývozce významné také kvůli usnadnění přístupu k exportnímu financování. Bankovní domy totiž pojištění od EGAP akceptují jako plnohodnotné zajištění úvěru, které jim snižuje náklady na tvorbu rezerv. To v konečném důsledku umožňuje vývozcům úspěšně konkurovat zahraničním firmám. EGAP tak pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost českých vývozců na mezinárodních trzích.

Česká exportní banka

Česká exportní banka, a.s. (ČEB) je specializovaná bankovní instituce vlastněná státem a určená k podpoře vývozu. Vznikla v roce 1995. Tvoří nedílnou součást systému státní proexportní politiky. Posláním ČEB je podporovat vývozce, především financováním vývozních úvěrů a dalších služeb s vývozem spojených. ČEB doplňuje nabídku domácí bankovní soustavy o financování vývozních operací vyžadujících dlouhodobé zdroje financování za úrokové sazby a v objemech, které jsou pro vývozce na bankovním trhu jinak nedosažitelné. Umožňuje tím českým vývozcům vstupovat do soutěže na mezinárodním trhu za podmínek srovnatelných s těmi, které využívá jejich hlavní zahraniční konkurence.

Česká exportní banka představuje v rámci tuzemského bankovního systému jednu z mála výjimek mezi bankovními domy, neboť výrazně prosperuje i v období globální hospodářské krize. Jen během roku 2010 zaznamenala třicetiprocentní nárůst bilanční sumy. V polovině roku 2009 banka vykazovala aktiva, tedy především úvěry, za 47 miliard korun, na podzim roku 2010 se již pohybovala nad úrovní 60 miliard a během roku 2011 očekává další posílení své pozice.

Česká exportní banka tím jen dokazuje smysl své existence a aktivně plní poslání, jímž je financovat vývoz do zemí s vyšším a vysokým teritoriálním rizikem. Tyto země se totiž výrazně lépe než vyspělé státy dokázaly vyrovnat s dopady finanční krize, jejímiž příznaky ve vyspělých státech jsou jen pomalu se obnovující poptávka po zboží především dlouhodobé spotřeby, kterou navíc brzdí vysoká nezaměstnanost a opatření vlád přijímaná za účelem snížení deficitů veřejných financí.

ČEB si plně uvědomila současnou situaci, kdy se stále výrazněji mění exportní orientace tradičních českých průmyslových odvětví zaměřených na produkci investiční povahy, s níž bez zajištěného středně a dlouhodobého financování nelze na zahraničních trzích uspět. Nabídka státní podpory směřuje ale v rostoucí míře také ke středním a menším českým vývozcům.

Nejrůznější formy finanční pomoci mohou české firmy využít nejlépe právě při vývozu do zemí s vyšším teritoriálním rizikem nebo při vývozu zboží investiční povahy. Potenciálními odbytišti takového zboží jsou především země mimo Evropskou unii, tedy tradiční historické destinace, kde toto zboží nacházelo své kupce již v minulosti, má tam dosud vysokou reputaci a přichází doba jeho fyzického dožití, tedy příležitost pro obnovu nebo rozšíření již vybudovaných kapacit.

Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet umožňuje přijímat správná a chytrá obchodní rozhodnutí. Jsme odborníky na velmi kvalitní data. Specializujeme se na přeměnu ekonomických, obchodních a tržních údajů na přínosné poznatky, které našim zákazníkům usnadňují přijímat ta správná a chytrá obchodní rozhodnutí. Zjišťujeme, co naši zákazníci potřebují, a poskytujeme jim přesné a relevantní údaje, podle kterých se mohou rozhodnout.

Působíme v 18 evropských zemích, poskytujeme kvalitní lokální a globální data společnostem, vládním organizacím a obcím.

Máme přístup k obrovskému množství údajů na místní i celosvětové úrovni a také potřebné znalosti a analytické schopnosti k tomu, abychom dokázali naše data zkombinovat s údaji od našich zákazníků a vytvořili informace, které by jinak nebylo možné najít. Dokážeme interpretovat velké množství dat a nalézt mechanismy a trendy, které ostatní nevidí. Nabízíme také jasné odpovědi a poznatky, díky kterým mohou naši zákazníci jednat s jistotou.

Naši analytici jsou odborníci, jenž jsou schopní zachytit nové trendy, struktury a chování spotřebitelů, jakmile se objeví. Poskytujeme fakta, odpovědi a poznatky, které pro naše zákazníky představují informace potřebné pro přijímání sebevědomých obchodních rozhodnutí. Ale naše práce nekončí pouhým předáním takových důležitých informací. Navíc zajišťujeme, aby tyto informace byly začleněny do každodenních pracovních postupů a byly k dispozici v tu správnou chvíli, na tom správném zařízení a byly prezentovány tak, aby byly jasné a snadno srozumitelné.

Aktuality

16. 12. 2024

Tisková zpráva Exportér roku 2024

ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže

Praha, 16. prosince 2024Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., která zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého vývozce za rok 2023. Slavnostní ceremoniál proběhl dnes v prostorách Rezidence primátora hl. m. Prahy, kde byly oceněny firmy s největším objemem exportu, největším meziročním nárůstem i nejvyšším počtem exportních destinací.

Prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček ve svém úvodním projevu zdůraznil strategický význam tuzemských exportérů pro ekonomiku, především v kontextu současné debaty o konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v současných turbulencích na globálních trzích.

„Čeští exportéři jsou klíčovým tahounem naší ekonomiky a zaslouží si naši podporu. Právě díky nim zůstává Česká republika konkurenceschopná i v náročných mezinárodních podmínkách. Tato soutěž není jen oceněním jejich úspěchů, ale také připomínkou toho, jak důležité je vytvářet českým podnikům podmínky pro jejich další rozvoj,“ řekl Zdeněk Zajíček.

Společnost ŠKODA AUTO zvítězila díky rekordnímu exportu za rok 2023 v hodnotě 521 miliard korun. Na druhém místě se umístil koncern Agrofert, který vyvezl zboží v hodnotě více než 126 miliard korun, a třetí příčku obsadil Foxconn CZ Group s exportem přes 125 miliard korun.

V kategorii největšího meziročního nárůstu exportu byla oceněna zbrojařská společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s., jejíž vývoz mezi lety 2022 a 2023 vzrostl o 137,88 %. Mezi středně velkými exportéry (objem vývozu 100–500 milionů korun) zvítězila společnost AXIS a.s. s nárůstem o 86,53 %. Na druhém místě se umístila Pražská strojírna a.s. s nárůstem exportu o 52,15 %, a třetí příčku obsadila firma J4 s.r.o., která navýšila svůj vývoz o 47,45 %.

V kategorii firem s největším počtem exportních destinací získala první místo firma CommScope Czech Republic, která své produkty dodává do 115 zemí světa. Na druhé příčce pak skončila Česká zbrojovka a.s., která vyváží do 96 zemí, a třetí příčku obsadila automobilka ŠKODA AUTO, jejíž výrobky směřují na pětadevadesát národních trhů světa.

Soutěž tradičně také vyzdvihla nejlepší exportní transakce podpořené státem. V hodnocení České exportní banky (ČEB) zvítězila firma ŠKODA TRANSPORTATION GROUP, která zaujala svými inovativními řešeními pro veřejnou dopravu. V hodnocení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se na první příčce umístila firma BEDNAR FMT s.r.o., jejíž zemědělské stroje našly uplatnění i v náročných podmínkách na Ukrajině.

V hodnocení společnosti Dun & Bradstreet byla oceněna firma ALENSA s.r.o. za svou stabilitu a dynamiku růstu na mezinárodních trzích.

O soutěži Exportér roku

Soutěž Exportér roku, pořádaná Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání, oceňuje úspěchy českých vývozců již třicet let. Jubilejnímu ročníku poskytli svou záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Významná podpora přišla také od zástupců resortů průmyslu, zahraničí, obrany a místního rozvoje.

Hlavními partnery soutěže jsou Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

Nejlepší české exportní firmy

Nejvěrnější účastník zahraničních misí:

  • Applifting, s.r.o.

Největší počet exportních destinací:

  • 1. místo: CommScope Czech Republic s.r.o. (115 zemí)
  • 2. místo: Česká zbrojovka a.s. (96 zemí)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (95 zemí)

Cena Dun & Bradstreet:

  • ALENSA, s.r.o. – oceněna za svou stabilitu a dynamický růst na mezinárodních trzích.

Cena EGAP:

  • Bednar FMT s.r.o. – za významnou exportní transakci zajištěnou v rámci Fondu Ukrajina.

Cena ČEB:

  • ŠKODA TRANSPORTATION GROUP – za exportní projekty v oblasti veřejné dopravy.

Střední exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: AXIS a.s. (86,53 % růst)
  • 2. místo: Pražská strojírna a.s. (52,15 % růst)
  • 3. místo: J4 s.r.o. (47,45 % růst)

Velcí exportéři – nárůst exportu 2022–2023:

  • 1. místo: EXCALIBUR INTERNATIONAL a.s. (137,88 % růst)
  • 2. místo: Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. (57,35 % růst)
  • 3. místo: ŠKODA AUTO a.s. (29,86 % růst)

Velcí exportéři – objem exportu 2023:

  • 1. místo: ŠKODA AUTO a.s. (521 mld. Kč)
  • 2. místo: AGROFERT, a.s. (126 mld. Kč)
  • 3. místo: FOXCONN CZ Group (125 mld. Kč)


Kontaktní osoba:
Jan Sotona
tiskový mluvčí

777 723 593, sotona@komora.cz

Výsledky ER 2024

Výsledky ke stažení zde.

13. 11. 2024

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2024

Termín pro přihlášení do 30. ročníku soutěže Exportér roku 2024 je prodloužen do středy 20.11.2024.