TISKOVÁ ZPRÁVA - Prezident republiky předal ocenění nejlepším exportérům

Praha, 14. prosince 2015 – Soutěž Exportér roku vstoupila již do třetího desetiletí svého trvání.

Letos se konal její 21. ročník, při jehož vyvrcholení byli v Kaiserštejnském paláci v Praze oceněni nejlepší čeští exportéři. Poháry vítězům soutěže Exportér roku zde předal, stejně jako v předchozích dvou letech, prezident republiky Miloš Zeman, společně s ním se slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a další představitelé veřejné sféry.

Soutěž Exportér roku pořádají Střední podnikatelský stav, z.s. a Asociace k podpoře podnikání v ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Hlavním partnerem soutěže byl Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, ČSOB, advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, Česká exportní banka a EGAP.

Soutěž Exportér roku má již od svého počátku vysokou prestiž. Dokládá to i fakt, že od prvního ročníku přebírají nejlepší exportéři poháry pro vítěze z rukou nejvyšších představitelů státu, kteří se pravidelně vyhlašování výsledků zúčastňují. Nahlédneme-li do historie, často se předávání cen zúčastňovali předsedové vlád, ministři, předsedové či místopředsedové obou parlamentních komor a od svého nástupu do funkce prezident Miloš Zeman. Stejně jako v předchozích letech, i nyní poděkoval Miloš Zeman exportérům za jejich práci a výsledky a ocenil jejich nezastupitelnou roli pro růst české ekonomiky. Určitě je na místě připomenout, že prezident Zeman svoji podporu českým exportérům nevyjadřuje „jen“ slovy, ale i konkrétním jednáním při svých zahraničních cestách či při dalších příležitostech.

V letošním ročníku přibyla v soutěži i jedna nová kategorie – Cena ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí. A kdo tedy 21. ročník Exportéra roku vyhrál?


V kategoriích velkých exportérů (nad 500 mil. Kč exportu) byly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2014: 1. Škoda auto,2.FOXCONN CZ, 3.Panasonic AVC Network Czech

Kategorie objem exportu 2014: 1. Škoda Auto,2.FOXCONN CZ, 3.MORAVIA STEEL a.s.

Kategorie nárůst exportu 1993–2014: 1. Mitas, 2. AGC Automotive Czech a.s.,3. Iveco Czech Republic, a.s.

Kategorie nárůst exportu 2013–2014: 1. CHEMOPROJECT NITROGEN a.s., 2. ŠKODA TRANSPORTATION a.s., 3. OHL ŽS, a.s.

Kategorie Střední exportér roku (100–500 mil. Kč exportu) – Cena advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners – nárůst exportu 2013–2014: 1. Hamé s.r.o., 2. INOTECH ČR, spol. s r.o., 3. Stap a.s.

Cenu Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl v roce 2014 výrobky a služby do největšího počtu zemí (exportér s objemem exportu v roce 2013 nad 100 milionů korun) získala společnost CommScope Czech Republic s.r.o., 2. místo patří 2N Telekomunikace a.s. a 3. skončila ŠKODA AUTO, a.s.

Cena ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí měla dvě kategorie: Exportéři s objemem exportu 50–500 mil., v níž byly 1. ATAS elektromotory Náchod a.s., 2. 2N Telekomunikace a.s., 3. BUZULUK a.s., a kategorie exportéři s objemem exportu nad 500 mil., v níž první místa obsadily 1. CommScope Czech Republic s.r.o., 2. Sellier&Bellot a.s., 3. MITAS a.s.
"Jsme rádi, že jsme se letos stali partnery právě ceny za rozvoj nových exportních teritorií. Hledaní nových exportních trhů vnímáme jako velkou výzvu pro české vývozce a jsme připraveni jim v tom plně napomoci - ať už prostřednictvím různých forem financovaní nebo přes odborné poradentství.“ dodává k nově vytvořené ceně Jan Nývlt, ředitel Exportního a strukturovaného financování obchodu ČSOB.

Titul Exportér roku kraje získaly: Jihočeský kraj – ROBERT BOSCH spol s r.o., Jihomoravský – FEI Czech Republic s.r.o., Karlovarský – WITTE Nejdek, spol. s r.o., Královéhradecký – VEBA, textilní závody a.s., Liberecký – TRW Automotive Czech s.r.o., Moravskoslezský – MORAVIA STEEL a.s., Olomoucký – HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o., Pardubický – FOXCONN CZ s.r.o., Plzeňský – Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o., Praha – ABB s.r.o., Středočeský – ŠKODA AUTO a.s., Ústecký – SPOLCHEMIE - Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Vysočina – BOSCH DIESEL s.r.o., Zlínský – Česká zbrojovka a.s.

Již čtvrtý ročník měla letos soutěž Exportér roku další samostatnou kategorii, a to „Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode“, v níž hodnotila české firmy s největším meziročním nárůstem exportu podle vlastní, mezinárodně uznávané, metodiky Top Rating poradenská společnost Bisnode. Nejúspěšnějšími českými exportéry s nárůstem objemu exportu v roce 2014 nad 500 mil. Kč jsou podle hodnocení Top Rating od Bisnode společnosti 1. CHEMOPROJECT NITROGEN a.s., 2. ŠKODA TRANSPORTATION a.s., 3. FEHRER BOHEMIA s.r.o., 4. AGC Automotive Czech a.s., 5. HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o.

V soutěži byla rovněž předána cena ČEB a EGAP – kategorie Nejlepší exportní transakce podpořená státem (pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 mil. Kč podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo prostřednictvím pojištění EGAP). Ocenění za nejlepší státem podpořenou exportní transakci získaly M Steel Projects a.s., VAMED Health Projects CZ s.r.o., Chemoprojekt Nitrogen, a.s.

Podrobný popis kategorií a soutěžních kritérií a kompletní výsledková listina je k dispozici na webových stránkách soutěže www.exporterroku.com.

Kontakt pro média:
Ing. Petr Šlapák
slapak(at)exporterroku.com
603 364 828
www.exporterroku.com

« zpět

aktuality:

16.12.2022

Tisková zpráva Exportér roku 2022

Celou tiskovou zprávu a výsledky naleznete zde.
01.11.2022

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2022

Termín pro přihlášení do 28. ročníku soutěže Exportér roku 2022 je prodloužen do pátku 11.11.2022
06.10.2022

Přihlášky do soutěže ER 2022

Od 10.10.2022 zahajujeme přijímání přihlášek do 28. ročníku soutěže Exportér roku 2022. Přihlášku naleznete v sekci "ke stažení", zasílejte do 31.10.2022 . V případě, že byste měli problém s termínem nebo údaji, prosím, kontaktujte nás.
» výpis aktualit

Kontakt pro zasílání přihlášek:

info@strednistav.cz
tel.: 734 510 844

Střední podnikatelský stav, z.s.
Exportér roku
Palackého třída 116/25
288 02 Nymburk

IČO: 70907901
DIČ: CZ 70907901

 

Hospodářská komora České republiky

 

 

SPS

 

 

Asociace pro podporu podnikání

 

Partner


Bisnode


Partneři kategorií

Česká exportní banka

 

 

EGAP