TISKOVÁ ZPRÁVA - Exportér roku 2017 – výsledky

V Praze v Kaiserštejnském paláci byl vyhlášen 23. ročník tradiční soutěže EXPORTÉR ROKU. Které společnosti patřily v loňském roce mezi tahouny českého exportu a českého hospodářství? Která firma vyvezla své produkty do největšího počtu zahraničních destin

Celkový export z České republiky v roce 2016 činil úctyhodných 3,495 bilionu korun. Oproti předešlému roku export mírně narostl, nicméně růst nebyl nikterak závratný. Tuzemští vývozce těžili ze stabilní měnové politiky ČNB, která fixovala kurz české koruny na úrovni 27 Kč za jedno euro. Příští ročník bude zajímavé sledovat, které sektory, respektive které společnosti se nejlépe vypořádají s dopady ukončení měnových intervencí.

Vítězem a Exportérem roku 2017 se stala ŠKODA AUTO s objemem exportu za rok 2016 ve výši 310,3 mld. Kč. Pro zajímavost, to je téměř 9 % celkových exportů z České republiky. Druhou příčku obsadila společnost FOXCONN CZ a třetí skončil AGROFERT.

„ŠKODA AUTO je důležitým pilířem exportně orientované české ekonomiky a naše pravidelné úspěchy v soutěži ‚Exportér roku’ to dokládají.“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za řízení lidských zdrojů. „Součástí naší Strategie 2025 je kromě elektromobility a digitalizace také další posilování naší přítomnosti na světových trzích. Důležitým prvkem této strategie je i plánovaná výroba elektrických komponentů a elektromobilů, které se také stanou významným exportním artiklem naší země.

Úspěšným exportérem může být jen silná firma. Pro zajištění budoucnosti České republiky jako země automobilového průmyslu, která vyváží své výrobky do celého světa je však důležitá i role státu. Jeho klíčovou úlohou je především rozvoj dopravní infrastruktury s ohledem na nové trendy v automobilovém průmyslu, zejména elektromobilitu. Mezi významné aktivity státu patří také ekonomická diplomacie a udržování zdravého investičního prostředí, které spočívá hlavně ve stabilním, transparentním a předvídatelném daňovém a regulatorním rámci. Důležitá je i systémová podpora technického vzdělávání, duálního vzdělávání a spolupráce škol s firmami,“ dodává Bohdan Wojnar.

Zajímavou kategorií je meziroční nárůst exportu. Tuto kategorii vyhrála ŠKODA JS před Aircraft Industries a společností BUZULUK, Společnosti ŠKODA JS navýšila vývoz o 1,261 mld. Kč (93,71 %).

Cenu pro exportéra, který vyvezl v roce 2016 své výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost CommScope Czech Republic, která exportovala na 131 zahraničních trhů. Samostatnou kategorii středních exportérů do 500 mil. Kč exportů vyhrála společnost ABO valve, která zároveň obdržela i cenu ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí v kategorii s objemem exportu 50 - 500 mil. Kč. Cenu ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí v kategorii nad 500 mil. Kč exportu za rok získala společnost Gumotex.

Cenu ČEB a EGAP za Nejlepší exportní transakci podpořenou státem získaly společnosti (bez pořadí) Enetex Technology, Simplex CZ a GE Aviation. Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode byly ŠKODA JS, BUZULUK a 2N TELEKOMUNIKACE.

Podrobný popis kategorií a soutěžních kritérií a kompletní výsledková listina je k dispozici na webových stránkách soutěže www.exporterroku.com. Partnery soutěže jsou Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, poradenská společnost Bisnode, ČSOB, Česká exportní banka a EGAP, mediálními partnery Český rozhlas Plus a Echo24.cz.

Kontakt pro média:
Ing. Roman Jandík
jandik@exporterroku.com
603 492 991
www.exporterroku.com

« zpět

aktuality:

19.12.2017

TISKOVÁ ZPRÁVA - Exportér roku 2017 – výsledky

Celou tiskovou zprávu naleznete zde.
01.11.2017

Prodloužení termínu pro přihlášky

Termín pro přihlášení do 23. ročníku soutěže Exportér roku je prodloužen do 16.11.2017
09.10.2017

Přihlášky do soutěže ER 2017

Zahájení přijímání přihlášek do soutěže ER 2017 od 9.10.2017 do 27.10.2017. V případě, že byste měli problém s termínem nebo údaji, prosím, kontaktujte nás.
» výpis aktualit

kontakt:

info@exporterroku.com

Střední podnikatelský stav, z.s.
Exportér roku
Freyova 27
190 00 Praha 9
tel.: 734 510 844


Hospodářská komora České republiky

Hlavní partner


Rozhodčí soud

Partner


Bisnode


Partneři kategorie

ČSOB

 

 

Česká exportní banka

 

 

EGAP


Mediální partneři

ECHO Týdeník

 

 

ECHO 24

 

 

Český rozhlas - Plus