Tisková zpráva - Nejlepší exportéři převzali ocenění z rukou prezidenta

Již podvacáté v novodobé historii ČR byli v Kaiserštejnském paláci v Praze oceněni nejlepší čeští exportéři.

Poháry vítězům soutěže Exportér roku zde předal, stejně jako vloni, prezident republiky Miloš Zeman, společně s ním se slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a zástupci Vlády ČR.

Soutěž Exportér roku pořádají sdružení Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Hlavním partnerem soutěže byl Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, ČSOB, advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, Česká exportní banka a EGAP.

Letošní vyhlášení soutěže Exportér roku bylo jubilejní, soutěž oslavila své dvacáté výročí. „Je to úctyhodná řádka let, vezmeme-li v potaz, že se málokterá obdobná soutěž v novodobé české historii může pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou existencí. A také vysokou prestiží, jíž se od svého počátku těší. Potvrzuje ji i účast prezidenta Miloše Zemana, který předával ocenění nejlepším exportérům i v minulosti, kdy byl předsedou vlády“, uvedl předseda Středního podnikatelského stavu Zdeněk Somr.
„Dlouhodobé trvání soutěže i účast prezidenta a dalších představitelů vlády a parlamentu nejenže potvrzují její smysluplnost, ale také potřebnost pravidelného fóra, jímž se soutěž rovněž stala, pro neoficiální diskuzi zástupců státu a vývozců o potřebách a problémech českého exportu,“ dodal Zdeněk Somr.

Uznání patří nejen těm, kteří převzali poháry pro nejlepší, ale všem, kteří se soutěže zúčastnili a jejichž exportní výsledky výraznou měrou přispívají k tvorbě českého HDP. Jejich význam pro českou ekonomiku jsme si plně uvědomovali v posledních letech, kdy se česká ekonomika ocitla v recesi a pouze díky exportu nebyl propad HDP příliš hluboký. Připomeňme jen, že export vytváří zhruba tři čtvrtiny českého HDP a exportéři jsou významnými zaměstnavateli. To také bylo při předávání pohárů pro vítěze oceněno jak zástupci podnikatelské reprezentace, tak představiteli vlády a státu.
A kdo tedy 20. ročník Exportéra roku vyhrál?

V kategoriích velkých exportérů (nad 500 mil. Kč exportu) byly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2013: 1. Škoda auto, 2. FOXCONN CZ, 3. Panasonic AVC Network Czech.

Kategorie objem exportu 2013: 1. Škoda Auto, 2. FOXCONN CZ, 3. Agrofert, a.s.

Kategorie nárůst exportu 1993–2013: 1. Mitas, 2. Siemens Group Česká republika, 3. AGC Automotive Czech a.s.

Kategorie nárůst exportu 2012–2013: 1. Aircraft Industries, a.s., 2. AERO Vodochody Aerospace a.s., 3. Tatra Trucks a.s.

Kategorie Střední exportér roku (100–500 mil. Kč exportu) – Cena advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners – nárůst exportu 2012–2013: 1. Hydroma, spol. s r.o., 2. IMCOPharma, a.s., 3. BRISK Tábor a.s.

Cenu Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl v roce 2013 výrobky a služby do největšího počtu zemí (exportér s objemem exportu v roce 2013 nad 100 milionů korun) získala společnost CommScope Czech Republic s.r.o., 2. místo patří 2N Telekomunikace a.s. a 3. skončil Mitas, a.s.

Titul Exportér roku kraje - cenu ČSOB získaly Robert Bosch (Jihočeský kraj), FEI Czech Republic s.r.o. (Jihomoravský), WITTE Nejdek, spol. s r.o. (Karlovarský), VEBA, textilní závody a.s. (Královéhradecký), TRW Automotive Czech (Liberecký), Moravia Steel (Moravskoslezský), Hella Autotechnik Nova (Olomoucký), FOXCONN CZ (Pardubický), Panasonic AVC Networks Czech (Plzeňský), Agrofert (Praha), Škoda Auto (Středočeský), Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost (Ústecký), Bosch Diesel (Vysočina), Česká zbrojovka (Zlínský).
„Pro naši banku, která financuje jak exportéry, tak jejich subdodavatele, je to velká čest předávat ceny krajským vítězům, a to již několikátý rok po sobě“, uvedla Dagmar Dvořáková, ředitelka Exportního a strukturovaného financování ČSOB.

Již třetí ročník měla letos soutěž Exportér roku další samostatnou kategorii, a to „Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode“, v níž hodnotila české firmy s největším meziročním nárůstem exportu podle vlastní, mezinárodně uznávané, metodiky Top Rating poradenská společnost Bisnode. Nejúspěšnějšími českými exportéry za rok 2013 jsou podle hodnocení Top Rating od Bisnode společnosti Saint-Gobain Adfors CZ s.r.o., 2. Sellier&Bellot a.s., 3. Hartman-Rico a.s.

V soutěži byla rovněž předána cena ČEB a EGAP – kategorie Nejlepší exportní transakce podpořená státem (pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 mil. Kč podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo prostřednictvím pojištění EGAP). Ocenění za nejlepší státem podpořenou exportní transakci získaly M Steel Projects a.s., Papcel, a.s., Aviation Czech, s.r.o.

Kontakt pro média:
Ing. Petr Šlapák
slapak(at)exporterroku.com

« zpět

aktuality:

09.12.2019

TISKOVÁ ZPRÁVA

Exportér roku 2019 - výsledky

Celou tiskovou zprávu naleznete zde.
21.10.2019

Prodloužení termínu pro přihlášky

Termín pro přihlášení do 25. ročníku soutěže Exportér roku je prodloužen do středy 6.11.2019
01.10.2019

Přihlášky do soutěže ER 2019

Dnešním dnem je zahájeno přijímání přihlášek do soutěže ER 2019. Přihlášky zasílejte od 1.10.2019 do 20.10.2019, naleznete v sekci "ke stažení". V případě, že byste měli problém s termínem nebo údaji, prosím, kontaktujte nás.
» výpis aktualit

Kontakt pro zasílání přihlášek:

info@exporterroku.com
tel.: 734 510 844

Střední podnikatelský stav, z.s.
Exportér roku
Palackého třída 223/5
288 02 Nymburk

IČO: 70907901
DIČ: CZ 70907901

 

Hospodářská komora České republiky

 

 

SPS

 

 

Asociace pro podporu podnikání

 

Partner


Bisnode


Partneři kategorií

Česká exportní banka

 

 

EGAP

 

SPgroup