Tisková zpráva - Výsledky ankety Rychlá otázka

Praha, 5.června 2014 – V rámci Exportní konference proběhl průzkum týkající se událostí bezprostředně ovlivňující české exportéry, měnových intervencí České národní banky a současné nestabilní situace na Rusko-Ukrajinských hranicích. Osloveni byli účastní

První otázka byla položena již na loňské konferenci bezprostředně po vyhlášení měnových intervencí České národní banky v bleskovém průzkumu Středního podnikatelského stavu. Účastníci Exportéra roku a doprovodných akcí soutěže odpovídali v listopadu 2013 na otázku „Jaký předpokládáte, že budou mít aktuální měnové intervence ČNB dopad na Vaši společnost?“ Z oslovených respondentů odpovědělo 61% s předpokladem pozitivních dopadů intervencí. Téměř čtvrtina, tedy 23% dotázaných odpovědělo, že předpokládá dopad neutrální nebo žádný. Jen 16 % dotázaných předpokládalo negativní dopad.

Téměř půl roku po intervencích ČNB byla v červnu 2014 účastníkům Exportéra roku a doprovodných akcí položena otázka navazující: „Jaký předpokládáte, že budou mít aktuální měnové intervence ČNB dopad na Vaši společnost? “ 60% oslovených exportérů vypovědělo, že intervence ČNB mají na jejich společnost prozatím pozitivní dopad. Zhruba 22% exportérů zhodnotilo dopad měnových intervencí na svou společnost jako negativní. Neutrální nebo žádný dopad na svůj export zhodnotilo téměř 18% dotázaných společností. Z obou průzkumů je vidět, že exportéři poměrně přesně zhodnotili možný dopad intervencí na svou společnost a i po půl roce hodnotí dopad měnových intervencí ČNB s menšími výkyvy obdobně.

Vzhledem k eskalaci krize na Ukrajině a zejména následným sankcím západních zemí vůči Rusku byli účastníci Exportéra roku a doprovodných akcí soutěže osloveni i s otázkou týkající se možného dopadu tohoto konfliktu na český export. Položená otázka zněla: „Jaká vidíte rizika krize na Ukrajině pro české exportéry?“ Velká rizika v krizi na Ukrajině spatřuje 24% oslovených společností. 37% dotázaných vidí rizika střední a rizika malá spatřuje v současné krizi 19% dotázaných. Pětina (20%) oslovených nespatřuje rizika konfliktu pro český export žádná nebo se jí bezprostředně netýká. Z výsledků je jasně vidět, že 80% společností rizika pro český export v krizi na Ukrajině spatřuje.

Kontakt pro média:
Ing. Petr Havrda
havrda(at)strednistav.cz

« zpět

aktuality:

12.12.2016

Tisková zpráva k výsledkům 22.ročníku soutěže

Celou tiskovou zprávu naleznete zde.
27.10.2016

Prodloužení termínu pro příhlášky

Termín pro přihlášení do 22. ročníku soutěže Exportér roku byl mimořádně prodloužen do 4.11.2016
10.10.2016

Přihlášky do soutěže ER 2016

Zahájení přijímání přihlášek do soutěže ER 2016 od 10.10.2016 do 27.10.2016. V případě, že byste měli problém s termínem nebo údaji, prosím, kontaktujte nás.
» výpis aktualit

kontakt:

info@exporterroku.com

Exportér roku
Střední podnikatelský stav, z.s.
Freyova 27
190 00 Praha 9
tel.: 734 510 844


Hospodářská komora České republiky


soutěž se koná
pod záštitou
Hospodářské komory
České republiky.

Hlavní partner


Rozhodčí soud

Partner


Bisnode


Partneři kategorie

ČSOB

 

 

Česká exportní banka

 

 

EGAP

 


Havel, Holásek & Partners